7 lis 2010

Zielona ściana w Galerii Przymorze w Gdańsku

Już przeszło rok słucham o zielonych ścianach, wertykalnych ogrodach, Mur Vegetal. Ostatnio pisałam nawet o jednej z wariacji na ten temat na budynku Europejskiej Agencji Środowiska w Kopenhadze. I wreszcie udało mi się zobaczyć coś takiego na własne oczy. Nie musiałam jechać do Madrytu czy Paryża, tylko do Gdańska. Tam w Galerii Przymorze znajduje się wysoka na 11 m i szeroka na 10 m zielona ściana autorstwa samego Patricka Blanca.

za fakty.interia.pl:
Patrick Blanc urodzony w Créteil we Francji jest botanikiem znanym z nietypowego podejścia do swojej dziedziny, ponieważ łączy on naukę i sztukę. Ukończył studia na Uniwersytecie Pierre'a i Marii Curie w Paryżu. Podróżował po całym świecie, odwiedził Malezję i Tajlandię, badał rośliny rosnące na pozbawionych naturalnej gleby terenach. Artysta znany jest również z nietypowych roślinnych kreacji mody. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. nagrodę Francuskiego Zgromadzenia Naukowego z zakresu botaniki.

Swój pierwszy wertykalny ogród stworzył w 1988 roku, wychodząc z założenia, że rośliny nie potrzebują gleby, lecz tylko wody, minerałów, światła i dwutlenku węgla. Ściany zieleni jego autorstwa zdobią zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną część budynków. Jego dzieła można zobaczyć na tak prestiżowych obiektach jak: ambasada w New Delhi, Parlament Europejski w Brukseli, plac w Santa Cruz na Teneryfie czy park Flora w Paryżu.

Do najbardziej znanych osiągnięć Blanca należy Wertykalny Ogród w Madrycie. Posiada on 18 tysięcy roślin należących do 250 gatunków. Zajmuje 460 metrów kwadratowych, ma 24 metry wysokości, 19 szerokości, metr głębokości. Autor ozdobił nim siedzibę banku La Caixa, mieszczącą się w dawnej elektrowni.


Galeria Przymorze, październik 2010


W galerii bloga Ogród Danieli możemy zobaczyć stan roślin z marca 2010 r. Nie wszytkie wyglądają zdrowo, a niektóre miejsca na ścianie są puste. Dlatego tak zaskoczona byłam znakomitym stanem instalacji, jaki zobaczyłam w październiku.
Tutaj można zobaczyć stan pionowego ogrodu po jego odsłonięciu wiosną 2009 r.

Patrick Blanc o swoich ogrodach:

1 komentarz:

  1. mnóstwo inspiracji jest tu u Ciebie!

    pozdrawiam,
    Paula

    OdpowiedzUsuń