24 maj 2009

Skąd się wzięły wzory kwiatowe?

Wzory kwiatowe są jednymi z najpopularniejszych motywów zdobniczych od wieków. Tapety, obicia mebli, tkaniny, ceramika... Jak wszystko i to musiało mieć kiedyś swój początek. A zaczęło się od artystów zatrudnianych w ogrodach królewskich, którzy wykonywali rysunki kwiatów w celu dokumentacji naukowej.

Jednym z pierwszych artystów, zatrudnionym do malowania roślin naturalnie rosnących w ogrodzie botanicznym, był Pierre Vallet. Był on królewskim ogrodnikiem i hafciarzem na francuskim dworze w XVII w. W 1608 r. wykonał on zbiór wizerunków naturalnych kwiatów "Le Jardin du Roy très Chrestien Henry IV" liczący 72 plansze i było to najprawdopodobniej pierwsze europejskie florilegium ("zbiór kwiatów"). Artysta stosował technikę miedziorytu i akwaforty, bardzo dokładnie przedstawiając budowę roślin. W 1623 r. w Paryżu opublikował dzieło "Le Jardin du Roy Très Chrestien, Loys XIII, Roy de France et de Navare", które różniło się od poprzedniego jedynie liczbą plansz - w tym z 1623 r. pojawiło się 20 nowych. Wszystkie rysunki były wzorowane na roślinach rosnących w King’s Garden i prywatnym ogrodzie królewskiego botanika, Jean'a Robin'a (1550-1629). Plansze są czarno białe, ale opisy roślin zawierają informacje o kolorach.

Zbiór ilustracji roślin Valleta stał się księgą wzorów dla malarzy, hafciarzy, tkaczy gobelinów, ludzi szyjących szaty dworskie i innych rzemieślników, gdyż motywy roślinne były wówczas najbardziej poszukiwanymi elementami zdobniczymi.

Całe dzieło "Le Jardin du Roy Très Chrestien, Loys XIII, Roy de France et de Navare" można kartka po kartce wirtualnie obejrzeć na stronie botanicus.org, do czego gorąco zachęcam.
źródła:
www.botanicus.org
"Sztuka a Natura", Katowice 1991

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz