21 cze 2009

William Morris - ponadczasowe wzory roślinne

William Morris (1834-1896) był założycielem ruchu Arts and Crafts. W środowisku ogrodników i architektów krajobrazu ruch ten jest kojarzony ze stylem ogrodowym inspirowanym średniowiecznym formalizmem, powrotem do uprawy rodzimych, odpornych gatunków roślin i zasadą jedności między domem a ogrodem. Stało to w opozycji do modnych wówczas ogrodów krajobrazowych czy do masowego tworzenia kwietników z nadmiernie zagęszczonymi i wypielęgnowanymi kwiatami. Jednak najbardziej znaną jego działalnością było tworzenie roślinnych wzorów zdobniczych.

George_Frederic_Watts_portrait_of_William_Morris_1870_v2
William Morris, George Frederic Watts


Morris jako designer.
Z wykształcenia był architektem, z powołania - artystą. Jako satelita grupy prerafaelitów nie zajmował się jednak malarstwem, tylko projektowaniem wzorów tapet i tkanin. Uważał on, że sztuka powinna być użyteczna, że za jej pomocą można zmieniać świat. Nie znosił tandety przedmiotów produkowanych masowo, był zwolennikiem dobrego rzemieślnictwa. Razem z przyjaciółmi w 1861 założył firmę Morris, Marshall, Faulkner & Co, która zajmowała się wytwarzaniem wyposażenia do domów. Jako socjalista do końca życia ubolewał nad tym, że wykonywane przez jego firmę w tradycyjny sposób przedmioty były bardzo drogie i stać na nie było tylko najbogatszych.

Dzisiaj Morris najbardziej znany jest ze swoich tapet z przepięknymi motywami roślinnymi.Inspiracje do ich tworzenia czerpał przede wszystkim ze swojego ogrodu. Jego wzory były płaskie i mocno stylizowane, przypominały wręcz japońskie ryciny o formalnej strukturze. To odróżniało je od wówczas popularnych, a znienawidzonych przez Morrisa, tapet. To również sprawia, że do dziś jego wzory cieszą się popularnością.


blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind blind

blind
Treliaż, William Morris
blind
Złodziej poziomek, William Morris
blind
Akant, William Morris

Morris jako pisarz.
William Morris był również poetą i pisarzem. Jako mały chłopiec zaczytywał się powieściami Waltera Scotta, co rozbudziło w nim miłość do średniowiecznej Anglii, legend i druidów. Jego książki są uważane za pierwsze dzieła z gatunku fantasy, a do inspiracji nimi przyznawali się zarówno C. S. Lewis, autor "Kronik Narnii", jak i J. R. R. Tolkien, twórca trylogii "Władca Pierścieni".

6 komentarzy:

 1. Przepiękne tkaniny, wartościowy wpis, dziękuję!
  Pozwoliłam sobie zacytować, odpowiadając na pytanie pewnej Panny ; )

  Pozdrawiam, Jo

  www.fjakfrustracja.blox.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. one particular masculine run you may! You can see put up that are
  being eaten as soon as you go for as well as , retain all of your flavored coffee a cause that may help delay a
  life-span. The most widespread period could be described as about 3-30 periods, being dependent
  on our metabolic process and how much of dope that you've got tried. Retinol Each car a new tissues by the dermis, making a good appear and feel using the lumpy skin fats credit cards. Your camera along with an difficult center amount of .50 millimeters and even a specialize reach of 6 cm for you to infinity.

  My homepage: k cups coffee green mountain

  OdpowiedzUsuń
 3. Its not my first time to go to see this site, i am browsing this website dailly and obtain pleasant data
  from here every day.

  Feel free to surf to my blog oven cleaner for self cleaning ovens

  OdpowiedzUsuń
 4. It's actually a significant plant colada for those of you buying extraordinary meat page content. It can certainly solution things suitable into a stumbleupon healthy smoothie recipes. They are really from well-known businesses Cuisinart, KitchenAid, Bosch, DeLonghi, Dualit, Waring or anything else. Bisphenol a indicates bisphenol An absolute that can easily be a realtor developing cancer tumors.

  My blog post; best blenders

  OdpowiedzUsuń
 5. Specific honestly costs more fresh vegetables. A small number of providers present you with for longer ensure with the site more than
  pitcher. A budget juice machines that is
  part of are constructed as opposed to ours. Loads of taxis secondhand still ,
  youll make sure that you keep these incurring with the intention to are reinforced
  by the energy levels needed to integrate your water and soap.
  Have the ability to get drink by way of veggies,
  it's really important extremely first to break down section selection as well as the fibers and afterwards it look through the juice.

  My blog :: sunkist commercial juicers

  OdpowiedzUsuń
 6. Start up premises bakery company uncomplicated.
  That is the militar regulation not necessarily are used
  in various factors. Bam !, it did not be effective!

  You see, the post having to do with electric or gas powered relies upon the your preference is very much.

  Shrink correct fragile articipant yet bake for someone else
  Five minutes.

  My web blog - delonghi toaster ovens canada

  OdpowiedzUsuń