9 sie 2010

Przyroda na fotografiach Annie Leibovitz

Natura dopiero w epoce romantyzmu stała się obiektem, którym na poważnie zaczęła interesować się sztuka wyższa. Opisy przyrody w poezji i prozie zaczęły zajmować ważne miejsce, stanowić metaforę uczuć bohaterów i podmiotów lirycznych. Z drugiej zaś strony dzika i nieokiełznana roślinność powodowała uczucie wyobcowania i zagubienia, budziła strach przed nadprzyrodzonymi mocami, których obecność w niej podejrzewano.

Takie właśnie role pełni przyroda na zdjęciach światowej sławy fotografki Annie Leibovitz. Nie jest jedynie tłem sesji modowych i portretów, jest ich istotnym bohaterem, z którego pomocą udało jej się wykreować w swoich pracach nastroje baśniowości, grozy, spokoju, piękna i smutku.


Vogue US, grudzień 2003 - modelka Natalia Vodianova jako Alicja w Krainie Czarów
Vogue US, czerwiec 2006 - aktorka Kirsten Dunst jako Nastoletnia Królowa, promocja filmu Sofii Coppoli "Maria Antonina"Vogue US, kwiecień 2005 - aktorka Drew Barrymore jako Bella z "Pięknej i Bestii"


Vogue US, lipiec 2009 - modelka Karlie KlossSofia Coppola i Francis Ford Coppola w kampanii Louis Vuitton na rzecz The Climate Project


architekt Philip Johnson


Vogue - aktor Andrew Garfield i modelka Lily Cole jako bohaterowie "Jasia i Małgosi"


Vogue - aktorka Keira Knightley jako Dorotka z "Czarnoksiężnika z krainy Oz"

1 komentarz:

  1. Przesliczne !!!!Urzekająco piękne, jak wyobrażać sobie baśń to tylko tak...

    OdpowiedzUsuń