24 paź 2010

Zielona ściana na budynku Europejskiej Agencji Środowiska w Kopenhadze

Czasami kiedy nie można podróżować samemu, dobrze jest mieć swoich ambasadorów, którzy zrobią zdjęcia temu, co nam by się niechybnie spodobało.

I tak dowiedziałam się o istnieniu przepięknej zielonej ściany w Kopenhadze, na budynku głównej siedziby Europejskiej Agencji Środowiska. Została tam zainstalowana aby uczcić Międzynarodowy Rok Bioróżnorodności, a w listopadzie zostanie przeniesiona do budynku Uniwersytetu Kopenhaskiego. Instalacja przedstawia kształt europy, który tworzą kolorowo kwitnące rośliny odpowiednie dla odpowiednich szerokości geograficznych. Z tej przyczyny ta zielona ściana nie jest całoroczna, jednak z nawiązką rekompensuje to wspaniały efekt kolorystyczny.
Cel projektu to oczywiście zwrócenie uwagi na konieczność wprowadzenia większej ilości roślin i bioróżnorodności do miast, co wpłynęłoby korzystnie na jakość powietrza i obniżenie poziomu hałasu.

Instalację zaprojektowała architekt Johanna Rossbach z firmy Mangor & Nagel Arkitekirma razem z inżynierami z firmyRamboll.

zdjęcia: Footprint
W tej chwili wygląda to tak (zdjęcia P.):
TUTAJ można obejrzeć pokaz slajdów ze zdjęciami ilustrującymi etapy montażu instalacji, listę roślin według kolorów oraz plan ich sadzenia:
źródło:
blog.emap.com/footprint
www.eea.europa.eu
www.treehugger.com

2 komentarze: