1 gru 2010

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik

W ubiegłym miesiącu głośno było o otwarciu nowej siedziby Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, nowoczesnej "instytucji ukazującej związek nauki z kulturą i codziennością", miejsca w którym "zwiedzający mogą poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na instalacjach interaktywnych". Nowoczesny budynek zaprojektowany przez młodych architektów z pracowni RAr-2 Laboratorium Architektury Gilner + Kubec z Rudy Śląskiej powstał w centrum Warszawy, nad samą Wisłą, nad tunelem Wisłostrady. Jednym z założeń projektu było wpisanie go w otaczający krajobraz.

Dlatego ważnym elementem projektu był otaczający budynek Park Odkrywców i ogród na dachu. Oba elementy mają nawiązywać do krajobrazu wiślanego. Teren parku ma być lekko pofalowany, z oczkami wodnymi, łąkami i zagajnikami leśnymi. Główne skrzypce mają tam grać jednak nie rośliny, tylko rzeźby kinetyczne, plenerowa galeria sztuki, ścianka wspinaczkowa oraz scena koncertowa na wodzie.

Ogród na dachu zapowiada się przy tym dużo spokojniej. Zaprojektowany został tak, aby siatka ścieżek przypominała wzory rzeźbione w glebie podczas erozji. Tworzą one miękkie linie, dzielące przestrzeń na nieregularne, podniesione rabaty obsadzone roślinnością przypominającą tą, którą można spotkać nad brzegami rzek. Znajdą się tam m.in. macierzanki, płomyki szydlaste, goździki kropkowane, rozchodniki kaukaske, kostrzewy popielate, krwawniki pospolite, jałowce, kosodrzewiny, irgi, klony palmowe oraz inne niskie krzewy, trawy i byliny. Łącznie ma być posadzonych ok. 40 tys. bylin i 50.tys krzewów na powierzchi ponad 8,5 tys. metrów kwadratowych.

W centrum ogrodu ma się znaleźć podświetlana na kolorowo fontanna autorstwa Jarosława Kozakiewicza w kształcie akwaporyny (białka błonowego uczestniczącego w transporcie wody przez błonę komórkową), mają się tam znajdować kratery, przez które będzie można zajrzeć do wnętrza Centrum, oraz ławeczki do siedzenia.

Wstęp do ogrodu na dachu będzie bezpłatny i możliwy przez cała dobę. Będzie można dostać się tam z wnętrza budynku Centrum, albo z zewnątrz dzięki rampom prowadzącym z bulwaru nadwiślańskiego. Dach nie będzie ograniczony tradycyjnymi barierkami, tylko zabezpieczony przezroczystymi taflami umożliwiającymi oglądanie Wisły bez przeszkód wizualnych. Otwarcie planowane jest na wiosnę 2011.

Zdjęcia: bryla.gazetadom.pl


Widok z dachu Kopernika na ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Źródło: warszawa.gazeta.plWizualizacje i zdjęcia: centrumnauki.plJest jeszcze do obejrzenia filmik z TVN Warszawa oraz do poczytania i pooglądania wpis na blogu Desing po polsku.

Pierwszym ogólnodostępnym zielonym dachem w Polsce może sie pochwalić Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego.

źródła: wikipedia.org, Centrum Nauki Kopernik, mmwarszawa.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz