10 gru 2010

Miedzioryty Adama Półtoraka

Nie tylko starzy mistrzowie są godni uwagi jeżeli chodzi o ilustrację botaniczną. Współcześnie i to do tego w Polsce mamy znakomitego Adama Półtoraka. Absolewnt Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu na kierunku malarstwo, specjalizujący się w miedziorycie miłośnik przyrody. Jego kolekcja grafik z cyklu Herbarium i Ziołowa Kuchnia to zbiór przepięknej urody wizerunków roślin, które tworzą swoisty zielnik. Równie wdzięcznie prezentuje się seria Ptaki.

Zetknęłam się z twórczością pana Półtoraka podczas Jarmarku Ekologicznego we Wrocławiu, na którym kupiłam 4 pocztówki z wizerunkami krzewów i drzew. Śledząc kalendarium na stronie autora można zobaczyć, że ze swoimi pracami podróżuje po Polsce - np. w marcu miał wystawę prac swoich i żony w Małej Galerii BWA w Pile, a od dziś do 23. grudnia jest w Poznaniu na Starym Rynku na Betlejem Poznańskim. Można więc wybrać się do Poznania i nabyć piękny prezent świąteczny dla miłośnika roślin.

Skany pocztówek:

Aronia melanocarpa


Weißdorn (Crataegus spec.)


Tilia cordata


Hagebutte (Rosa canina)Więcej grafik tutaj i tutaj.Tutaj w sklepie internetowym można kupić oryginalne barwione miedzioryty.

Strona internetowa: adampoltorak.com

3 komentarze:

 1. A wiesz, że mieszka w Radlińcu- pięknej wsi, zaprojektowanej i założonej od nowa w latach 30 XX wieku. Kiedyś o niej napiszę;-) Niektóre prace są kalką z XIX- wiecznych grafik, ale nevermind. Są piękne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie poczytałabym o tej wsi, brzmi bardzo ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękujemy bardzo za miłą recenzję. Zapraszamy na naszą stronę www.adampoltorak.com oraz na naszego bloga, na którym można dokładnie obejrzeć przebieg prac nad miedziorytami i nie tylko... http://www.adampoltorak.blogspot.com/.
  Pozdrawiamy serdecznie P.Poltorak

  OdpowiedzUsuń