15 lut 2010

Garden People

Poszukując w internecie inspiracji dotyczących ubioru ogrodnika, natknęłam się na tą niezwykłą książkę. Najpierw zafascynowała mnie (tak jak i dziesiątki innych ogrodniczek) Lady Rhoda Birley w ekstrawaganckim kapeluszu, z apaszką w kolorze rabaty. Później zagłębiając się w informacje na temat książki odkryłam całą galerię niesamowitych osobowości związanych z ogrodnictwem, przepastny świat angielskich posiadłości i ich ekscentrycznych właścicieli, z których każdy zasługiwałby na osobny wpis.

Garden People
Valerie Finnis & the Golden Age of Gardening

Ursula Buchan, Anna Pavord


Niestety "Ludzi ogrodu" podziwiam na razie tylko wirtualnie, więc odnośnie treści nie mogę się wypowiedzieć. Dlatego zacytuję tekst ze strony wydawnictwa www.thamesandhudson.com (z góry przepraszam za toporne tłumaczenie).

Garden People
Valerie Finnis & the Golden Age of Gardening

Vita Sackville-West w Sissinghurst, Lady Birley w Charleston Manor, Roald Dahl w Great Missenden i wielu innych oddanych ogrodników zostało uchwyconych przez bystre oko Valerie Finnis(1924-2006) na fotografiach, które po raz pierwszy zostały zebrane w książce "Garden People".

Valerie Finnis, kochana i podziwiana postać powojennego ogrodnictwa, była również utalentowaną fotografką. Od połowy lat 50-tych XX w. robiła zdjęcia ogrodnikom, ogrodom i roślinom przy użyciu sprawdzonego aparatu markiRolleiflex. Podróżowała po Wielkiej Brytanii i poza nią, spotykając i fotografując wielkich i sławnych w ogrodnictwie - Nancy Lancaster, damę z towarzystwa wydającą luksusowe przyjęcia, twórczynię stylu "English country-house"; szkocką artystkę Mary McMurtrie, która ilustrowała książki o dzikich roślinach Szkocji i przez 40 lat prowadziła szkółkę roślin alpejskich; sławnego ogrodnika Percy'ego Thrower'a.

Wszyscy oni są w książce "Garden People" - w przydomowych ogrodach, odchwaszczający, doglądający, podlewający i stojący dumnie przy swoich roślinach. Ubrani w noszone wówczas ubrania, typowi przedstawiciele wyższych sfer drugiej połowy XX wieku.

Fotografie Valerie Finnis to portret środowiska ogrodniczego lat 50-tych, 60-tych i 70-tych XX wieku, obraz świata, który nieodwracalnie się zmienił.


Zdjęcia znalezione na pięknych blogach: eachlittleworld.typepad.com i thecuriouseye.blogspot.com

po lewej Vita Sackville-West


Gerard Parker z żonąLady Rhoda Birley


Nancy Lancaster

1 komentarz:

  1. Ciekawe jak wyglądałyby angielskie damy po wyryciu kilku ogromnych kęp traw ozdobnych:)
    Blog świetny, zawsze z przyjemnością tutaj zaglądam.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń