9 maj 2010

Najpiękniejsze magnolie kwitną w Cieszynie

Magnolie przybyły do Europy około 1790 r., a już 10 lat później ks. Leopold Jan Szersznik sprowadził pierwsze sadzonki do Cieszyna. Sadząc je w swoim ogrodzie botanicznym zapoczątkował nową modę wśród bogatych mieszczan - w końcu XIX w. wręcz wypadało mieć magnolię, gdyż było to oznaką prestiżu i statusu majątkowego.

II wojna światowa przerwała tą tradycję - brak sadzonek i nieumiejętność rozmnażania magnolii spowodowały, że nowe drzewa przestały być sadzone. Na szczęście od kilkunastu lat znowu zaczęły się pojawiać.
(www.najpiekniejszemagnolie.pl).Cieszyn uczynił z magnolii swój atut i atrakcję turystyczną lansując hasło "Najpiękniejsze magnolie kwitną w Cieszynie". W punkcie informacji turystycznej można nabyć foldery z mapką szlaku magnolii, na której zaznaczono i opisano 10 najciekawszych okazów, które do tego najczęściej znajdują się przy pięknych, starych willach. Kiedy zakwitają, całe miasto żyje świętem magnolii, w kawiarniach pojawiają się torty, drinki i desery dedykowane tym kwiatom.
(www.tur-info.pl)

W tym roku magnolie zakwitły 17. kwietnia, więc spędzając w Cieszynie długi weekend majowy mogłam podziwiać niestety jedynie końcówkę kwitnienia.


2 komentarze:

 1. A wrocławskie magnolie, czy nie są piękne?

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam tam w tym roku :)
  Piękne drzewa i super pomysł z tym szlakiem.

  Zapraszam do obejrzenia moich zdjęć z tej wyprawy.
  http://espresso-fotochwile.blogspot.com/2010/04/szlak-kwitnacej-magnolii.html

  OdpowiedzUsuń