17 maj 2010

String gardens - wiszące ogrody

Po ogrodach na dachach i zielonych ścianach przyszedł czas na ogrody zawieszone w przestrzeni.

Idea podwieszenia roślin na sznurkach (string garden) pojawiła się 2 lata temu w projekcie nikomu wówczas nie znanego Holendra Fedora. Inspiracją dla niego była japońska sztuka botaniczna kokedama, zwana "bonsai dla ubogich", która polega na uprawianiu roślin bez pojemników, a jedynie w kulach z podłoża obłożonych mchem. Fedor wpadł na pomysł, żeby tych kul nie stawiać na podstawkach, ale omotać je sznurkiem i podwiesić pod sufitem. W ten sposób stworzył nowy sposób na wprowadzenie roślin do wnętrz - jest pewne, że zawieszone na wysokości ludzkiego wzroku nie zostaną przeoczone.

Zdjęcia string gardens na Facebooku i stringgarden.com
A jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia? Instrukacja przygotowania kokedamy (TUTAJ) nie wydaje się zbyt skomplikowana. Podlewanie roślin odbywa się co 3 dni najczęściej przez zanurzenie kuli z systemem korzeniowym w wodzie lub za pomocą wmontowanego w nią zbiorniczka na wodę. Rośliny uprawiane w ten sposób podobno nie rosną zbyt intensywnie, ale według Fedora i tak trzeba być czujnym na zmieniający się wraz ze wzrostem środek ciężkości i odpowiednio regulować linki.

źródło: www.urbangardensweb.com

1 komentarz:

  1. Dziwne. Jednak wolę roślinki zakotwiczone w ziemi, ewentualnie w wodzie, na murze... Jednak z pewnością ciekawy pomysł na dekorację np. nad stołem świątecznym. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń