28 sty 2011

Kwiatki św. Franciszka według Wyspiańskiego

Szkice roślin, które Stanisław Wyspiański stworzył w latach 1896-97 posłużyły mu do wykonania niezwykłych dekoracji w kościele św. Franciszka w Krakowie. Kwiatowymi motywami udekorował on prezbiterium, transept oraz witraże. Nie obyło się oczywiście bez problemów. Zaproponowany przez Wyspiańskiego witraż przedstawiający św. Salomeę został zrealizowany tylko w części. Kwiatowe ornamenty zostały zaakceptowane przez władze kościelne, ale samą postać mniszki zastąpiono projektem Władysława Rossowskiego. Dopiero po śmierci Wyspiańskiego pojawił się w kościele witrzaż dokładnie według kartonów twórcy.
Również nie wszyscy krakowianie byli zachwyceni nowym wystrojem kościoła. Uważali, że jest zbyt prosty i za dużo w nim roślin. Wyspiański tłumaczył, że św. Franciszek upodobał sobie naturę, a skromność była jego główną cechą.


Zdjęcia: franciszkanska.pl


zdjęcia: bialczynski.wordpress.com

Najsłynniejszy witraż Wyspiańskiego


zdjęcia: szkieuka.blogspot.comźródła: pascal.pl, wikipedia.org, zwiedzanie-krakowa.com

4 komentarze:

 1. 14 lat temu w tym kościele brałam ślub... nie przypadkiem. Uwielbiałam twórczość Wyspiańskiego, i nie widział wtedy innego godnego miejsca w Krakowie. Najserdeczniej Cię pozdrawiam.

  Ps. Moja miłość do Wyspiańskiego nie przeminęła ;o)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ślub w takim miejscu.. to musiało być wspaniałe!

  OdpowiedzUsuń
 3. oczywiście bratki są najpiękniejsze;-)

  OdpowiedzUsuń